REKLAMA

Zmiany w obostrzeniach: Testy w aptekach! Krótsza kwarantanna! (VIDEO)

Od 27 stycznia możliwość bezpłatnego skorzystania z testów antygenowych w aptekach. Praca zdalna w administracji publicznej, z możliwością pracy hybrydowej. Osoby powyżej 60 roku życia, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV-2 będą miały w ciągu 48h od otrzymania wyniku badania, będą miały możliwość osobistej konsultacji z lekarzem – także w domu! Kwarantanna skrócona do 7 dni!

Mateusz Morawiecki

– Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni – mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki. 

Poruszono 2 tematy. Pierwszy związany z koronawirusem, drugi korektami w ramach programu Polski Ład. V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń. Wskazywał premier. 

– Zwiększamy możliwości testowania – od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów – stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można – podkreślał premier. 

Najbardziej narażeni są seniorzy dodawał premier. Dlatego dla osób powyżej 60 r. ż. wdrążono nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu.

– Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. 80 do 90% zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron – zaznaczał Morawiecki. 

Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka. Mówił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski

Adam Niedzielski

– Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. Eskalacja pandemii Covid-19 wpływa na przygotowane przez nas scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca – przekazywał Adam Niedzielski. 

Obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów z Covid-19, zapełnione są w ponad 40 proc. Systematycznie zwiększana jest ich liczba, zapewniał minister. 

– Uruchamiamy bezpłatne testowanie w aptekach, żeby szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia. Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi – podkreślał  minister. 

Grafika poglądowa

red. / fot. gov.plZOBACZ RÓWNIEŻ:

GRZEGORZ BRAUN: Reżim się was boi!


21-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)