REKLAMA

Ukraińcy wracają do ojczyzny. Dworzec w Przemyślu sparaliżowany! (ZDJĘCIA)

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa sprawiła, że wielu obcokrajowców przebywających w naszym kraju postanowiło wrócić do swojej ojczyzny. Liczną grupę w Polsce stanowią obywatele Ukrainy. I to oni zaczęli od piątku w nocy, tłumnie zjeżdżać do Przemyśla, gdzie podstawiano pociągi z Ukrainy.

Tego w jaki sposób „ktoś” organizuje transport obywateli Ukrainy do domu, z przesiadką w Przemyślu nie można nazwać inaczej niż SKANDALEM! tak rozpoczął swój wpis na portalu społecznościowym Facebook Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

19 marca po południu dowiaduje się bowiem o planowanym podstawieniu pociągów z Ukrainy, które zabiorą obywateli wracających do ojczyzny w związku z epidemią koronawirusa. Przemyśl stał się miejscem przesiadki.

– Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi służbami, żeby dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za organizację i zabezpieczenie kilku tysięcy ludzi i jedyna odpowiedź to, że to „ktoś”. Skandal, żeby w dobie zabezpieczeń, które wprowadzamy, apeli do mieszkańców, dezynfekcji itd. ktoś w sposób absolutnie niekontrolowany organizował w mieście przesiadkę kilku tysięcy osób. I to wszystko w okresie, kiedy zakazujemy dzieciom wychodzenia z domów i sami znacząco ograniczamy swoją aktywność – relacjonował w dalszej części wpisu włodarz miasta Przemyśla. 

O godzinie 1 w nocy (20 bm.) kilkaset osób narodowości ukraińskiej i nie tylko, zjawiło się w Przemyślu
Magistrat w błyskawicznym tempie pomógł w organizacji, zabezpieczył wodę, ciepłe napoje, posiłki, suchy prowiant. Wiele osób chciało jednak dodatkowo zaopatrzyć się w wodę i żywność, w perspektywie dalszej drogi. Przybyli rozproszyli się więc po całym mieście w poszukiwaniu otwartych sklepów. 

Zdjęcia z dnia 20.03.2020

Sytuację udało się opanować 20 marca po południu. Choć jak podaje prezydent w swoim wpisie, około 200 obywatelom Ukrainy nie udało się wsiąść do ostatniego pociągu. Nie było jednocześnie nikogo z organizatorów, kto zająłby się tymi osobami. Przemyski magistrat zorganizował grupie około 150 osób transport do Korczowej. Na dworcu noc spędziło jednak około 50 osób.

Dotarły ponadto informacje, że na sobotę zaplanowano podstawienie kolejnych pociągów. Mogło oznaczać to tylko jedno, że kolejni Ukraińcy zjawią się w Przemyślu. W związku z tym zdecydowano się odizolować dworzec oraz część ulic przyległych. Przy jednoczesnym zaopatrzeniu przybyłych obywateli Ukrainy w żywność, napoje, jednorazowe rękawiczki.

– Wszystko dla bezpieczeństwa zarówno podróżujących na Ukrainę jak i mieszkańców Przemyśla. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych: Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Policja, Radni Rady Miejskiej, Pracownicy PGM (barierki), „wolontariusze” którzy pomagali w rozkładaniu barierek, Straż Graniczna, Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu, Firma Eurobus, Taksówkarze, pracownicy lokali zlokalizowanych w pobliżu dworca, pracownicy dworca, służby sprzątające, PGK i wszyscy, którzy dołożyli swoją cegiełkę do akcji. Dziękuje bardzo! – pisał 21 marca na Facebook prezydent Bakun.

Zdjęcia z dnia 21.03.2020

Trudno powiedzieć jak długo taka sytuacja w Przemyślu będzie miała miejsce, bo na dzień dzisiejszy kolejne autokary przyjeżdżają do Przemyśla przywożąc ludzi, którzy oczekują na miejscowym dworu na pociąg z Ukrainy.

Szacuje się, że tylko w Polsce mieszka około 1,3 mln obywateli Ukrainy. Co istotne, nikt nie ma pretensji o to, że Ukraińcy chcą wrócić do domu. Rzecz w tym, że zarówno działania polskiego rządu, jak i władz naszych wschodnich sąsiadów, nie zadziałały spójnie. Zrzucając ciężar organizacji przesiadki władzom Przemyśla, a w okresie trwającej epidemii, także rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

A tak wyglądał dziś peron na dworcu kolejowym w Przemyślu o godzinie 13. Zdjęcia z dnia 25.03.2020.

red.

foto: Wojciech Bakun / fb


Ambasador Izraela w Polsce Aleksander Ben Zvi wzywa wszystkich obywateli Izraela do jak najszybszego znalezienia lotu i opuszczenia Polski, póki to możliwe, z uwagi na to, że nie wiadomo czy zostanie wprowadzona pełna kwarantanna.


25-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)