REKLAMA

Susza nad „Bieszczadzkim Morzem”. Zdjęcia z ostatniego weekendu

SOLINA / PODKARPACIE. W ostatni słoneczny weekend nad Jeziorem Solińskim znów pojawiły się tłumy turystów i osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, w niepowtarzalnej scenerii. Do naszej redakcji dotarły kolejne świetne zdjęcia z jednej z rodzinnych wypraw. Przedstawiają wiele miejsc nad „Bieszczadzkim Morzem”. Wyraźnie widać na nich jak mało wody jest w niektórych zatokach.

O niskim stanie wody w Jeziorze Solińskim pisaliśmy ostatnio tutaj: Niski stan wody w Jeziorze Solińskim (ZDJĘCIA)JEZIORO SOLIŃSKIE: Wysuszona zatoka w Wołkowyi (ZDJĘCIA). Publikowaliśmy zdjęcia między innymi przeprawy promowej w Polańczyku czy zatoki w Wołkowyi. Dziś prezentujemy fotografie wykonane przez naszego Czytelnika podczas rodzinnego, weekendowego wypadu w Bieszczady, w tym nad Zalew Soliński.

Przypominamy, że pod koniec lutego 2019 roku w poziom wody Jeziora Solińskiego wynosił 414,36 m n.p.m. i był niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.). Napełnienie wynosiło 374 mln m3, a rezerwa blisko 98 m3. Odpływ średni wynosił 9 m3/s, a dopływ ponad 17 m3/s. Kilka dni temu podawaliśmy, że napełnienie kształtowało się na poziomie 355 mln m3, a rezerwa to 116 mln m3. Średni odpływ – 6,6 m3/s, a średni dopływ 14 m3/s (stan na 5 października 2019). Teraz wody jest jeszcze mniej: 350 mln m3, rezerwa wynosi 122 mln m3, średni odpływ 9 m3/s, a średni dopływ 2,40 m3/s (stan na 24 października).

Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówił nam w lutym Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

źródło: Red., Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

foto: materiały nadesłane


24-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)