REKLAMA

Sms-y ze złośliwym linkiem. Uważajcie!

Oszuści nie próżnują, co chwilę wymyślają nowe sposoby, by kogoś oszukać i wzbogacić się czyimś kosztem. Podszywając się pod różne instytucje, przedsiębiorstwa oraz firmy kurierskie, wysyłają krótkie wiadomość sms-y, ze złośliwym linkiem do losowo wybranych abonentów sieci telefonii komórkowych. Bądźcie czujni, nie klikajcie w link!

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od abonamentów sieci telefonii komórkowych. Wysyłają do przypadkowych osób, krótkie wiadomość sms z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty pieniędzy np. do zamówionej przesyłki, uregulowanie drobnej różnicy do zapłaconego mandatu, czy też informują o niezapłaconym rachunku za prąd. Na końcu każdej wiadomości znajduje się link, poprzez który w szybki i łatwy sposób możemy dokonać natychmiastowego przelewu lub otrzymać dodatkową informację.

Należy pamiętać, że taki złośliwy link ma na celu wyłudzenie naszych danych i środków pieniężnych. Przez wejście w przesłany link na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie oszustom kontroli nad naszym telefonem i dostanie się do naszej bankowości mobilnej.

Apelujemy by zawsze zachować szczególną ostrożność w przypadku tego typu wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze sprawdźmy stronę internetową wskazaną w wiadomości i ustalmy, czy faktycznie zalegamy z jakąkolwiek płatnością.

Kilka wskazówek by nie dać się oszukać:

  • Dokładnie czytaj treść SMS-a. Jeśli to wiadomość autoryzująca przelew, sprawdź czy zgadzają się numery kont i kwota przelewu. Zwróć uwagę na poprawną pisownię – oszuści często nie używają polskich znaków.
  • Zweryfikuj czy strona i domena płatności, na którą przekierowuje link z SMS-a, jest poprawna. Najlepiej otwórz ją na komputerze w bezpiecznej przeglądarce.
  • Jeśli wiadomość pojawia się nieoczekiwanie, bez związku z twoimi zakupami, a dotyczy “zaległych” należności, zachowaj ostrożność.
  • Jeśli wiadomość jest prośbą o dokonanie płatności – skontaktuj się z nadawcą i upewnij, czy coś takiego wysyłał. Zaufani dostawcy usług nie proszą SMS-em o podanie wrażliwych danych.

KWP

26-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)