REKLAMA

Rzeszowska GDDKiA gotowa do zimy na podkarpackich drogach

REGION. Rzeszowska GDDKiA jest gotowa do zimowego utrzymania dróg. W obwodach utrzymania dróg stoi przygotowany do pracy sprzęt do odśnieżania ponad 891 kilometrów dróg na Podkarpaciu, a magazyny są zapełnione solą drogową.

29306

Foto: GDDKiA Rzeszów

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w regionie przygotowanych jest 186 pojazdów, w tym: 116 pługosolarek, 29 pługów, 8 pługów wirnikowych, 19 ładowarek, 14 równiarek. Średnio na zimowe utrzymanie dróg w województwie podkarpackim wydatkowane jest ponad 27 milionów złotych rocznie.

Drogi krajowe są monitorowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, co pozwala na szybką reakcję służb drogowych. Działaniami na drogach Podkarpacia kieruje 5 Rejonów oraz 16 Obwodów Drogowych (OD), w tym 4 Obwody Utrzymania Autostrady (OUA) oraz 2 Bazy Materiałowe (BM).

GDDKiA korzysta z dostępnych prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak na przykład posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu na określonych odcinkach dróg. W celu zapewnienia realizacji zadań związanych z zimowym utrzymaniem na najwyższym poziomie, rozbudowywany jest system monitoringu stanu dróg. Na sieci dróg Podkarpacia działa ponad 31 kamer, które przesyłają obraz z dróg oraz 16 drogowych stacji pogodowych.

Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach a nie ich całkowitą likwidację. Zadaniem operatorów obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Urządzenia te są szerokie – niektóre zajmują cały pas drogi – poruszają się wolno, bo z prędkością około 40 km/h. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak policja, czy służba zdrowia – niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, ułatwienie pracy sprzętu do odśnieżania dróg a przede wszystkim dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze – informuje GDDKiA.

Źródło: GDDKiA Rzeszów

24-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)