REKLAMA

RZESZÓW. Wizyta żołnierzy Gwardii Narodowej USA w 3. PBOT (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od poniedziałku 9 marca 2020 rozpocznie się wizyta Gwardii Narodowej USA w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Potrwa ona tydzień

IMGP1614

Tym razem gościmy u siebie dowództwo 65. Brygady Gwardii Narodowej.  Będziemy chcieli pokazać nasze działania z zakresu zarządzania kryzysowego, wspierania szkół podczas szkolenia klas mundurowych i wiele innych ciekawych rozwiązań – powiedział płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W najbliższym tygodniu żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois – USA (GN USA) rozpoczną tygodniową wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (3. PBOT). W pierwszej kolejności gwardziści spotkają się z dowództwem brygady w Rzeszowie. W następnych dniach zostaną zapoznani z zadaniami zakresu zarządzania kryzysowego, obejrzą sprzęt wykorzystywany przez kompanijny moduł zadaniowy, będą mieli też okazję obejrzeć szkolenie klas mundurowych w dwóch podkarpackich szkołach. Gwardziści w końcowych dniach wizyty, zwiedzą Zamek w Łańcucie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, im. Rodziny Ulmów w Markowej.

IMGP1349

– „ […] Gwardziści Stanów Zjednoczonych Stanu Illinois współpracują z Siłami Zbrojnymi RP nie tylko w obszarze szkoleniowym, ale bardzo często spotykamy się w operacjach poza granicami kraju. Jest to Stan, który deleguje swoich przedstawicieli jako zespoły towarzyszące między innymi naszym żołnierzom na misjach pokojowych. Dzisiaj żołnierze Sił Zbrojnych RP wykorzystują wieloletnie doświadczenia gwardzistów przy wsparciu społeczeństwa podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych. Przy okazji każdej wizyty gwardzistów w naszym kraju, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3. PBOT) wymieniają się doświadczeniami oraz poznają ich metody i formy szkolenia – zaznacza płk. Dariusz Słota.

Wizyta rozpoczyna się już w poniedziałek 9 marca. Ten czas dla nas i żołnierzy GN stanu Illinois będzie bardzo intensywny. W planie wizyty partnerów amerykańskich nie mogło zabraknąć pokazu najnowszych produktów skonstruowanych w naszych rodzimych polskich fabrykach. Dowódca brygady dokona pokazu mobilnej strzelnicy kontenerowej, w której nasi partnerzy wykonają praktyczne strzelanie z pistoletu VIS-100 i karabinka „GROT”.

DSC_4144

To już trzecia wizyta żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Illinois – USA w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

 

****

Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tysięcy żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard)
i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). To formacja ochotnicza i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także
w innych stanach wyjątkowych.

120919JSZ012

Zdjęcia: 3.PBOT

Tekst: kpt. Witold SURA / rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

09-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)