REKLAMA

Podkarpaccy terytorialsi pomagają usuwać skutki powodzi! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Niedziela – wybory prezydenckie, ale też dalszy ciąg działań żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi działają na terenie powiatów rzeszowskiego, przemyskiego, przeworskiego oraz jasielskiego. Zaangażowanych jest ponad 330 żołnierzy z pięciu batalionów lekkiej piechoty WOT, z powiatów: rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego.

200627_JSZ_039

Foto: 3. PBOT

Sytuacja jest rozwojowa. Na wniosek wojewody podkarpackiego w niedzielę od rana do 22 miejscowości na Podkarpaciu skierowano po 10 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dysponentami są komendanci straży pożarnej. Żołnierze wspólnie z druhami udają się do wskazanych gospodarstw domowych celem udzielenia wsparcia gospodarzom.

W sobotę w godzinach wieczornych Jasło nawiedziły ulewne deszcze. Doszło do ogromnych powodzi i ludzkich tragedii.  Dziś rano dowódca podkarpackich terytorialsów skierował do powiatu jasielskiego zespół zadaniowy w składzie 100 żołnierzy oraz 7 samochodów ciężarowych z dodatkowym sprzętem ratowniczym.

W miejscowości Siedleczka w gminie Kańczuga działa około 40 terytorialsów z rzeszowskiego batalionu WOT i pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia. Żołnierze usuwają potężne zniszczenia popowodziowe w indywidualnych gospodarstwach. Do dyspozycji mają trzy samochody ciężarowe oraz piły spalinowe.

W niedzielę też około 50 terytorialsów jest w gotowości do udzielenia wsparcia żołnierzom z 3. Batalionu Inżynieryjnego z Niska. Przygotowani są do działania w 4 lokalizacjach, w gminie Krzywcza, Markowa oraz w miejscowościach Huta Brzuska i Handzlówka.

 W sobotę żołnierze WOT z Podkarpacia od południa działali w powiecie rzeszowskim, w miejscowościach: Hyżne, Chmielnik, Tyczyn, Błażowa, Husów oraz Dylągówka. Powiat przemyski wspierany jest już od 23 czerwca. Żołnierze udzielają pomocy społeczności lokalnej w gminach Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza. Żołnierze z rzeszowskiego i jarosławskiego batalionu WOT wspierali mieszkańców miejscowości: Kańczuga, Jawornik Polski i Manasterz.

W powiecie łańcuckim działania trwały od piątku. Żołnierze z rzeszowskiego batalionu wspierali gminę Markowa oraz  miejscowości Albigowa i Głuchów. W sobotę w godzinach popołudniowych zakończyli działanie w tamtym terenie.

Źródło: 3. PBOT / materiały nadesłane


28-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)