REKLAMA

Podkarpaccy Terytorialsi pokazali wilczy pazur. Podium w bojowych zawodach „Mountain Warrior” (FOTO)

PODKARPACIE. Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady OT znowu udowodnili, że najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP może walczyć z najlepszymi i osiągać najwyższe sukcesy. W górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019” zajęli drugie miejsce pokonując między innymi zespoły z Czech, Niemiec oraz doświadczone ekipy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Kilkudziesięciu żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec w dniach 14 – 17 października br. wzięło udział w górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019”, które odbyły się w Szklarskiej Porębie województwo dolnośląskie. Żołnierze rywalizowali w kilkunastu konkurencjach – bojowych, sprawnościowych, technicznych i alpinistycznych.

Międzynarodowe zawody „Mountain Warrior” odbyły się już jedenasty raz. Organizatorem przedsięwzięcia była Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki. W tym roku obok polskich żołnierzy z różnych jednostek z całego kraju, w zawodach wzięli udział żołnierze z Uniwersytetu Obrony z czeskiego Brna oraz z niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej. Wojsko Polskie reprezentowały dwa zespoły z AWL oraz m.in. żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rywalizacja prowadzona była przez cztery dni w okolicach Kruczych Skał na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Tu odbyły się m.in. konkurencje alpinistyczne.

Każdy z zawodników startował z co najmniej 15-kilogramowym obciążeniem. W tym roku w Szklarskiej Porębie startowało 14 zespołów, z których każdy składał się z czterech osób. Formuła zawodów wymagała od uczestników wszechstronności z zakresu umiejętności bojowych jak i technicznych. Żołnierze biorący udział w zawodach rywalizowali w kilkunastu konkurencjach. To m.in. marsz na dystansie 20 km. W ramach tej konkurencji zawodnicy musieli dodatkowo wykonać ewakuację, udzielić pierwszej pomocy rannemu i wynieść go na noszach. Kolejne konkurencje to strzelanie bojowe oraz zadania z zakresu ratownictwa medycznego.

Rywalizowaliśmy też w konkurencjach alpinistycznych na Kruczych Skałach. Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się, zjeżdżaliśmy po linie i przeprawialiśmy się na drugi brzeg rzeki. Rywalizacja była zacięta ale przebiegała w super atmosferze. Zawodnicy dali z siebie wszystko. Było zmęczenie, otarcia, pot ale przede wszystkim duże zaangażowanie. Poziom był bardzo wyrównany, więc komisja nie miała łatwego zadania podczas typowania zwycięzców – opisuje reprezentant 3. PBOT por. Oskar Namaczyński-Kapała.

Zdjęcia: AWL

por. Witold SURA rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego


24-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Tagi: