REKLAMA

ŁUKACIJEWSKA: „Kolej nie istnieje bez pasażerów”. Postawiono pierwszy krok

Europosłowie głosowali (29.04.) nad zmianami dotyczącymi praw i obowiązków pasażerów podróżujących koleją. Przepisy mają na celu ustanowienie jednolitego standardu praw kolejowych w całej UE i dotyczą m.in. praw pasażerów w przypadku opóźnień i odwołań połączeń kolejowych, dostępu i pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz wymiany informacji między firmami kolejowymi.

– W Komisji Transportu udało nam się przegłosować ambitny i progresywny tekst, w którym prawa pasażera postawione były na pierwszym miejscu. Tylko w ten sposób można zachęcić przedsiębiorstwa kolejowe do wprowadzenia rozwiązań bardziej przyjaznych podróżnym, tak jak ma to miejsce w transporcie lotniczym. Niestety ambicji zabrakło w rozmowach trójstronnych i tekst, który otrzymaliśmy nie chroni pasażerów w wystarczający sposób, jeżeli wziąć pod uwagę poziom odszkodowań za opóźnienia, czy zapisy dotyczące ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami – powiedziała Elżbieta Łukacijewska, która pracowała nad dokumentem z ramienia delegacji PO-PSL w Komisji Transportu i Turystyki.

Nowe przepisy określają, że w wypadku wystąpienia opóźnienia przekraczającego 100 minut, operatorzy kolejowi będą zobowiązani do przekierowania pasażerów w jakikolwiek możliwy sposób i pomocy podróżnym w znalezieniu najlepszych alternatyw. Natomiast bez zmian pozostają progi rekompensat za opóźnienie – 25% ceny dla opóźnienia powyżej 1 godziny, 50% powyżej 2 godzin. Podobnie jest w przypadku praw osób niepełnosprawnych, które zyskały jedynie skrócenie czasu na powiadomienie przewoźników o potrzebie asysty z 48 godzin do 24 godzin.

– Kolej nie istnieje bez pasażerów, dlatego przewoźnicy muszą traktować ich podmiotowo i respektować ich prawa. Nie uda się nikogo zachęcić do przesiadki z samochodów czy samolotów do tego zrównoważonego i przyjaznego środowisku środka transportu, o ile nie zadba się o sprawiedliwe odszkodowania, potrzeby pasażerów z niepełnosprawnościami, czy o konieczność wprowadzenia biletu łączonego na dłuższych trasach. Postawiliśmy pierwszy krok i mam nadzieję, że kolejne będą jeszcze lepsze – dodała Łukacijewska.

materiały nadesłane

30-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)