REKLAMA

Nowy samolot przed budynkiem OKL PRz w Jasionce

RZESZÓW / PODKARPACIE. Przed głównym budynkiem Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce postawiono samolot Liberty XL-2 z floty Ośrodka w charakterze pomnika lotniczego. Dotychczas w tym miejscu znajdował się PZL 110 Koliber.

LDVQNIxwIeQdlSEVqWFM,poprawldvqnixwieqdlsevqwfmimg_20201020_104512-01
Foto: PRz / mat. prasowe

Do widoku samolotu na podwórku OKL-u przyzwyczaili się m.in. okoliczni mieszkańcy, którzy przez lata odwiedzali to miejsce, aby np. zaszczepić w najmłodszym pokoleniu ciekawość nauki, techniki, a co za tym idzie lotnictwa. Niejeden może się pochwalić zdjęciem zrobionym na tle samolotu.

Kolibry pojawiły się w Ośrodku na początku lat 80. XX w. Wówczas był to jeszcze Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego, w którym od 1979 r. wprowadzono do szkolenia nowe typy samolotów: PZL-104 Wilga oraz PZL-110 Kliber. We wrześniu br. ten samolot został przekazany do Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie. Stojąc przed budynkiem technikum, stał się wizytówką nowego kierunku kształcenia – technika mechanika lotniczego.

Eksponowanie samolotów w charakterze pomników lotniczych lub tzw. witaczy w przestrzeni publicznej jest bardzo popularne. Moda na wykorzystanie samolotów jako wizytówek szkół, aeroklubów czy miast związanych z lotnictwem została zapoczątkowana pod koniec lat 50. XX w. i wciąż nie przemija. Samolot Liberty XL-2 o znakach rejestracyjnych SP-TZB Politechnika Rzeszowska nabyła w sierpniu 2010 roku. Od teraz będzie witał wszystkich przybywających na teren Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce.

W regionie jest wiele miejsc, gdzie można zobaczyć samoloty – pomniki. Z racji lotniczego charakteru województwa podkarpackiego można je spotkać głównie w takich miastach, jak Mielec, czy Krosno.

Źródło: Politechnika Rzeszowska / mat. prasowe

03-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)