REKLAMA

BOGUCHWAŁA: Podsumowanie konferencji „ROLNICTWO PRECYZYJNE”

W dniu 12.03.2019r. w siedzibie Podkarpackiego Ośrodka doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się konferencja Rolnictwo Precyzyjne. Prelegenci poruszali tematy innowacyjnych rozwiązań i technik aplikacji środków ochrony roślin, mapowania pól uprawnych, zarządzania gospodarstwem.

Konferencje otworzył dyrektor PODR w Boguchwale Robert Pieszczoch, który przedstawił prelegentów i powitał przybyłych gości.

Pierwszym wykładowcą był Eugeniusz Tadel z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa rolniczego. Zaprezentował Elektroherbicyd - alternatywne rozwiązania w zwalczaniu chwastów za pomocą rażenia roślin prądem. Drugim tematem jaki omówił Pan Tadel było „Zarządzanie rozpylaczami opryskiwacza w rolnictwie precyzyjnym".

Kolejne wykłady poprowadzili przedstawiciele firmy AGROCOM. Monika Cieniawska omówiła cały proces zarządzania gospodarstwem za pomocą programu 365 FARM NET. Natomiast Jerzy Koronczok omówił możliwości wspomagania szacowania szkód łowieckich, mapowania pól za pomocą statków powietrznych.

Dominik Dobrowolski z firmy Müller Elektronik poruszył temat systemu ISOBUS, który umożliwia realizację założeń rolnictwa precyzyjnego przez połączenia ciągnika rolniczego z maszynami do uprawy roślin i monitorowania ich parametrów pracy.

Ostatnim prelegentem był Andrzej Skalski przedstawiciel firmy Corteva. Zaprezentował bogatą ofertę firmy z zakresu ochrony roślin, oraz omówił innowacyjną substancję czynną ARYLEX stosowaną do odchwaszczania zbóż i rzepaku.

Podczas konferencji zaprezentowała również swoje produkty firma Tech-Trans specjalizująca się w nakładaniu powłok wolframowych wielokrotnie zwiększających odporność na ścieranie.

W konferencji uczestniczyli rolnicy, doradcy rolni oraz młodzież z techników rolniczych.

Szczególnie uczniowie z Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nowosielec i Rzemienia zafascynowani byli techniką stosowaną w rolnictwie precyzyjnym, co utwierdziło nas w przekonaniu, że warto organizować takie konferencje.

ROLNICTWO

 

Grzegorz Bochnak, Michał Pakla

Dział TPRiD / podrb.pl

2019-03-21 02:23:57